קטגוריות
בלוג מציל חיים

אלימות נגד נשים

אלימות נגד נשים היא בעיה כלל עולמית והיא באה לידי ביטוי במגוון רחב ומטריד של צורות. ולמרות שמקרי אלימות נגד נשים מהווים הפרה בוטה וגסה של זכויות אדם בסיסיות והם פוגעים במרקם החיים העדין של מיליוני נשים, אחוז הנשים המדווחות על אלימות הוא קטן בשל תחושות של בושה, פחד, אשמה, השפלה, אוזלת יד של רשויות האכיפה וסטיגמות חברתיות.

האו"ם מגדיר אלימות נגד נשים כ"פעולה של אלימות מוטה מגדרית המביאה או עלולה לגרום לנזק או לסבל פיזי, מיני או פסיכולוגי לנשים, לרבות איומים או התנהגויות הנוגעות לשלילת חירות שרירותית, כפיה או אילוץ, בין אם האלימות מתרחשת ברשות הפרט ובין אם היא מתרחשת בציבור."

סוגי אלימות נגד נשים

אלימות נגד נשים
אלימות נגד נשים

כפי שרמזתי בפסקה הקודמת אלימות נגד נשים היא תופעה שלובשת צורות שונות ומשונות, חלקן מוכרות לרובנו, בעוד צורות אחרות של אלימות נגד נשים הן פחות מדוברות ומוכרות.

סוגי אלימות כלפי נשים:

 • אונס
 • הטרדה מינית
 • אלימות מילולית, רגשית ופסיכולוגית
 • אלימות במשפחה
 • כפיית הריון
 • כפיית הפלה
 • התנקשות בנשים על רקע כבוד המשפחה
 • השחתת איברי מין (למשל מילת נשים)
 • נישואין בחטיפה
 • נישואין בכפיה
 • נישואי ילדות
 • אונס בעת מלחמה
 • אלימות, תקיפות והטרדות מינית בידי רשויות (למשל הטרדה מינית של מפגינות בידי שוטרים, הטרדות נשים או בקשת טובות הנאה של פקידי סעד ועובדים סוציאליים ועוד)
 • סחר בנשים
 • זנות כפויה
 • אלימות כלפי לסביות, קווירים וטראנס-סקסואלים
 • אלימות בתעשיית הפורנוגרפיה
 • אלימות, אונס והטרדות במקומות העבודה
 • "תיירות מין"
 • סקילת נשים

אלו הן הצורות העיקריות של אלימות נגד נשים, נערות וילדות, חלקן מתבצעות על ידי הפרט, בחדרי חדרים, בעוד אחרות מתבצעות בחסות החוק ובתמיכת הממסד. על חלקן אנחנו שומעים בעוד שסוגי אלימות אחרים נגד נשים הם פחות מתוקשרים ונראים לנו רחוקים מאיתנו, אבל הם לא.

כמה נתונים מדאיגים על אלימות נגד נשים בעולם

(לא לבעלי/ות לב חלש)

אין ספק שמעמד האישה התקדם מאוד בעשורים האחרונים, שוויון ההזדמנויות גדל אף הוא וכעת ניתן למצוא יותר ויותר נשים בעמדות מפתח וכוח. אבל המהפכה רחוקה מלהסתיים, ואם אתם לא מאמינים אז בואו ניתן לנתונים הסטטיסטיים לדבר:

 • 35% מהנשים בעולם דווחו שהן חוו במהלך חייהן אלימות מינית, פיזית או רגשית.
 • בצל משבר הקורונה חלה עליה של פי חמישה בדיווחים על אלימות נגד נשים במשפחה. נראה שפיטורים המוניים, תנועה מוגבלת במרחב הציבורי, ריחוק חברתי, חוסר ודאות באשר לעתיד ובידוד תרמו לכך באופן משמעותי.
 • מדי יום נהרגות 137 נשים על ידי בני משפחתן. כך למשל, לפי הערכות כ-50,000 נשים נהרגו על ידי הפרטנר/בן הזוג שלהן או על ידי גבר אחר במשפחתן בשנת 2017.
 • אחוז הנשים והנערות שהן קורבנות סחר בבני אדם עומד על יותר מ-72%, היתר זה סחר בגברים, נערים וילדים. כאשר 3 מתוך 4 נשים שנסחרות מנוצלות ומוסללות לתעשיית המין.
 • כ-200 מיליון נערות ונשים בגילי 50-15 עברו השחתה של איבר מינן. זה קורה בעיקר במדינות מערב אפריקה.
 • ב-2019 1 מתוך כל 5 נשים בגילי 24-20 נישאה טרם הגעתה לגיל 18.
 • 15 מיליון נערות בגילי 19-15 חוו יחסי מין בכפייה.
 • 1 מכל 10 נשים באיחוד האירופי מדווחות כי חוו הטרדות סייבר כבר מגיל 15, דרך מיילים, הודעות SMS והודעות ברשתות החברתיות.

וכל זה קורה בזמן שלפחות 150 מדינות העבירו חוקים נגד אלימות במשפחה ונגד הטרדות מיניות במקום העבודה.

נראה כי אלימות נגד נשים מהווה מכשול ממשי להשגת שוויון מגדרי ולמימוש זכויותיהן של נשים ועד שלא נשים קץ לאלימות, נשים, נערות וילדות רבות יישארו מאחור.

מיתוסים על הגורמים לאלימות נגד נשים ושברם

כאשר מנסים להבין לעומק את הגורמים לתופעת האלימות כלפי נשים אי אפשר שלא לפגוש כל מיני מיתוסים ותפיסות מוטעות. המרכזיות שבהן הן: "לגברים קשה לשלוט בכעס שלהם או בדחפים המיניים שלהם", "בגלל שגברים נוטים יותר לשתות אלכוהול, אלכוהול גורם להם להיות אלימים יותר", "זה לא הגברים, נשים יכולות לעזוב גבר אלים מתי שהן ירצו בכך, הן פשוט לא רוצות", "גם גברים חווים אלימות רבה, זה לא רק אלימות נגד נשים".

אבל אלו הן לא סיבות לאלימות נגד נשים, אלו הם תירוצים. הסיבות האמתיות שבעטיין יש אלימות נגד נשים הן שמעמדן של נשים עדיין אינו שווה למעמדם של גברים והכוח והמשאבים בחברה שלנו אינו מחולק באופן שוויוני. עד היום זה נחשב מקובל להצדיק אלימות נגד נשים, לזלזל בהשפעה של אלימות על נשים או להאשים את קורבנות האלימות.

חיסון למגפת האלימות נגד נשים – קרב מגע

עלו ועדיין עולים תוכניות, מיזמים ופרויקטים רחבי היקף שנועדו להפחית אלימות נגד נשים ולהעלות למודעות הציבורית את התופעה, הן ברמה הקהילתית הן ברמה הלאומית וגם ברמה הבינלאומית. יחד עם זאת,  תוכניות אלו לא יכולות ללוות נשים ונערות בחושך הביתה או לעצור כליל את האגרוף הבא או את הנישואין בכפייה. אלימות נגד נשים זו מגפה ובמגפות כמו במגפות צריך תרופה או חיסון.

אני מאמין שהחיסון למגפת האלימות נגד נשים הוא תרגול קרב מגע בקרב נשים, ילדות ונערות. כשם שחיסון הוא הדרך המדעית לאמן את המערכת החיסונית הטבעית לחסל את הנגיף, כך קרב מגע מאמן נשים לזהות, למנוע ולהיאבק באלימות, הטרדות ותוקפנות. לאחר החיסון, הנגיף אינו נותר בגוף, אבל הידע כיצד להתמודד ולהתגונן מהנגיף קיים בגוף, נשמר בזיכרון של המערכת החיסונית ואם הנגיף ינסה לחדור לגוף שוב בעתיד – הוא ייהדף החוצה בקלות רבה.

וזה בדיוק מה שקורה בקרב מגע לנשים: מתרגלים הגנה עצמית, מחסנים את הגוף ומעצימים אותו, הגוף זוכר את מהלכי ההגנה העצמית וכאשר נגיף האלימות מנסה לחדור, המערכת ההגנתית נכנסת לפעולה והודפת את התוקפות.

זה בידיים שלך

תרגול קרב מגע הוא פשוט ואינטואיטיבי. לא צריך להיות בכושר או בעלי רקע באומנויות לחימה, כל אחת, בכל גיל ובכל מצב, יכולה לרכוש כלים להגנה עצמית ולחסן את עצמה מפני אלימות נגד נשים.

אני מזמין אותך לשיעור קרב מגע ניסיון חינם, ללא כל התחייבות וללא עלות. במהלך תרגול קרב מגע תלמדי להתגונן מפני מגוון נשקים (חמים וקרים), תדעי איך להתמודד עם תוקפנות, הטרדות ואלימות, כיצד מזהים מראש מצבים מאיימים וכיצד מנטרלים כל יריב בכל תרחיש ומצב. אני מאמין בלב שלם שלכל אחת מגיעה הזכות להגן על עצמה ולרכוש כישורים מצילי חיים. זה בידיים שלך!

קראי עוד על הגנה עצמית לנשים >>

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשרי:
0723952677

קטגוריות
בלוג מציל חיים

הטרדה מינית

הטרדה מינית היא לא בהכרח עניין של סקס, הטרדה מינית היא עניין של כוח ותוקפנות, היא מניפולציה וניצול לרעה של עמדת כוח.

כאשר נשיא ארצות הברית היוצא, דונלד טראמפ, שסייע מאוד לישראל במהלך כהונתו, נשאל באחד הראיונות מה לדעתו בתו תצטרך לעשות במידה והיא תחווה הטרדה מינית בעבודה?  הוא השיב מבלי למצמץ כי הוא "רוצה לחשוב שהיא תמצא קריירה אחרת או מקום עבודה אחר, במידה ואיוונקה תוטרד מינית במקום עבודתה"

מבולבלים? מבולבלות?

אז תנו לי להזכיר לכם שגם אצלנו כאן בישראל המתקדמת, נשים הסובלות מאלימות פיזית, מינית או רגשית יורדות למחתרת, נכנסות למקלטים לנשים מוכות ומתחבאות שם. כלומר הקורבנות נושאות את מחיר ההטרדה והאלימות ולא התוקפן. התוקפן ממשיך לנהל את שגרת חייו, וקורבנותיו? – הן עוזבות בית, נוטשות או מחליפות קריירה, ובמקרים מסוימים הן אפילו עוזבות את מולדתן רק כדי להימלט מציפורני האלימות.

נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ לא לבד. דעתו משקפת את דעתם של רבים ורבות. ולמרות שתנועת ה-MeToo איווררה כבר בשנת 2017 את נושא ההטרדות המיניות וחשפה שורה ארוכה של מפורסמים, משפיעים ועשירים שפגיעה מינית, הטרדה מינית ואונס נשים צעירות הם כלי עבודה לגיטימיים בעייניהם, ע"ע ג'פרי אפשטיין והארווי ויינשטיין, יש עוד דרך ארוכה עד שהטרדות מיניות יעברו מן העולם או לכל הפחות יצומצמו.

ועם יד על הלב, המצב הזה פשוט לא יכול להמשך!

הטרדה מינית
תנועת MeToo#.

קצת נתונים על הטרדה מינית בעולם וגם בישראל

 • על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי לפחות 35% מהנשים בעולם חוות פגיעה מינית פיזית במהלך חייהן.
 • ממחקר-על שסקר מספר רב של מחקרים עולה כי כ-25% מהנשים בעולם עוברות אונס או ניסיון אונס במהלך חייהן.
 • על פי סקר שנערך באוניברסיטת קוויניפיאק שבקונטיקט עולה שכ-60% מהאמריקאיות חוו הטרדה מינית, כאשר כ-70% מהן סיפרו שהן חוו אותה במקום העבודה.

ואיפה ישראל עומדת בנושא הטרדה מינית?

לצערי הרב אין לי חדשות טובות עבורכם.

 • במחקר שנערך על ידי ד"ר אביגיל מור ב-2009 עולה כי 33% מהנבדקות במחקר עברו תקיפה מינית פיזית במהלך חייהן, וכי כ-21% מהנערות והנשים בישראל עברו אונס.
 • במחקר שנערך במסגרת פרויקט טריאנה נמצא כי כ-18.3% מהנערות הישראליות שהותקפו מינית, הותקפו לפני שמלאו להן 16 שנים.
 • כשליש מהנערות וגם מהנערים שחוו פגיעות מיניות עד גיל 16 דיווחו כי הפגיעות התרחשו במסגרת המשפחה.
 • עד לגיל 12, אחוז הבנים אשר דיווחו על פגיעה מינית די זהה לאחוז הבנות.
 • על פי נתוני מרכזי הסיוע בישראל עולה כי יותר מ-85% ממקרי התקיפה המינית מבוצעים על ידי אדם שאינו זר לקורבן. כלומר: על ידי בני משפחה, מכרים, מעסיקים, קולגות וחברים.

הנתונים האלו רחוקים מלהיות מעודדים, ואני אגלה לכם סוד – הטרדה מינית היא נושא הרבה יותר מורכב מכפי שהוא נשמע. רבות מההטרדות המיניות הן גבוליות, הן על הגבול האפור בין המותר לאסור, והדרך להילחם בהן היא ללמוד את הנושא לעומק, גם נשים ונערות וגם גברים ונערים.

אז מהי בכלל הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא שם כולל לבקשות להטבות מיניות, הקנטות, הערות והטרדות מילוליות או פיזיות בעלות אופי מיני והן יכולות להתרחש בכל מקום: בבית הספר, במקום העבודה, בבית וכו'. הטרדה מינית לא תמיד מתייחסת באופן ספציפי להתנהגות מינית והיא גם לא חייבת להיות מופנית כלפי אדם מסוים. כך למשל, אפשר לומר משהו כללי ופוגעני כלפי אוכלוסיית הנשים וזה עדיין יכנס תחת ההגדרה של הטרדה מינית.

הטרדות מיניות הן מרגיזות, יש להן השפעה רגשית שלילית ארוכת טווח והן לובשות צורות שונות ומשונות: בדיחות המתייחסות למעשים מיניים או לנטייה מינית נחשבים הטרדה מינית, בקשות לטובות הנאה מיניות, תקיפה מינית, מגע לא רצוי, דיון בפנטזיות ובסיפורים סביב מין, ביצוע אקטים מיניים עצמיים בנוכחות אדם שאינו מעוניין בכך ושליחת מיילים, תמונות או הודעות בעלות אופי מיני – כל אלו הן דוגמאות להטרדות מיניות ויש עוד דוגמאות נוספות.

כיצד הטרדה מינית משפיעה על הקורבן?

להטרדה מינית יש השפעה אדירה, אבל לא על התוקפן, אלא על הקורבן.

מבחינה רגשית הטרדה מינית מעוררת רגשות קשים מאוד בקורבנות: פחד, בושה, אשמה, כעס, תחושת בגידה, השפלה, אובדן שליטה וחוסר אונים. רגשות אלו יכולים להוביל להתפתחותן של בעיות רפואיות ונפשיות כגון: התקפי חרדה, פוסט-טראומה, קשיי ריכוז, דיכאון, כאבי ראש, הפרעות שינה, הדרדרות לשימוש בסמים או אלכוהול, אובדן מוטיבציה, עייפות, עליה ברמת הלחץ,  הפרעות אכילה ואפילו אובדנות.

הטרדה מינית - השפעות
הטרדה מינית - השפעות

מה ניתן לעשות במקרה של הטרדה מינית?

יש כמה דרכים להתמודד עם הטרדה מינית: אפשר לבקש מהמטריד לחדול מההטרדות וגם אפשר לפנות למקור סמכות – משטרה, מורה, יועץ, מנהל, הורים, מעסיק, אחים ואחיות  – לקוות ולהתפלל לבורא עולם שאלו יטפלו במטריד בצורה נאותה.

אבל כפי שניתן לראות פעולות אלו מעבירות את האחריות והטיפול במטריד לאנשים חיצוניים – למטריד עצמו או למקור סמכות אחר. אך מה תעשה אישה שמעוניינת לקחת שליטה על חייה, לטפל ולמנוע מקרי הטרדה מינית בכוחות עצמה?

היא יכולה ללמוד הגנה עצמית, ולהגן על עצמה, בעצמה.

קרב מגע כדי למנוע מגע

כאשר אני מספר לאנשים מן השורה שבכוחו של תרגול קרב מגע למנוע הטרדה מינית ומקרי אלימות הרבה גבות מורמות. הם תוהים כיצד אימוני הגנה עצמית יכולים למנוע מאנשים תוקפניים ואלימים להוציא מן הכוח אל הפועל את תוכניותיהם.

התשובה לכך טמונה באימונים ותרגול ודי להתבונן בהכשרה של חיילים קרביים כדי להבין על מה אני מדבר.  כאשר חיילים מותקפים, היכולת שלהם להגן על עצמם ולחזור הביתה בשלום תלויה כמעט באופן בלעדי בטיב האימונים שעברו בטירונות, בקורסים ובהכשרות.

אם החיילים תרגלו והתאמנו פעם אחר פעם במטווח, הגנה עצמית, לחימה בשטח בנוי וסדנאות שבי הם ירכשו הרגלים חיוניים להתמודדות עם שורה ארוכה של איומים וסיכויי ההצלחה שלהם בקרב עולה באופן משמעותי. אם הם לא היו מתרגלים – הם לא היו יודעים מה לעשות לנוכח כל סוג של איום. זה גם יכול להסביר מדוע צה"ל משקיע ומקיים תרגילים רבים כל כך, סימולציות והדמיות בקרב החיילים, וזה בדיוק מה שקורה בקרב מגע.

תרגול פשוט, קל חוזר ונשנה של מהלכי הגנה עצמית אינטואיטיביים במגוון רחב של מצבי חיים, לרבות מצבים של הטרדה מינית. לצד תרגול והדמיות  קרב מגע מעניק עוד כלים חיוניים לחיים, כלים שעוזרים להימנע מראש ממצבים מסוכנים וכלים המסייעים במניעת הסלמה.

בין אם עברתן הטרדה מינית ובין אם אתן מעוניינות למנוע מקרי הטרדה מינית לפני שהם מתרחשים, קרב מגע הוא הפתרון היעיל, הפשוט והמתאים ביותר עבורכן.

אני מזמין אתכן לשיעור ניסיון חינם בקרב מגע, ללא עלות וללא כל התחייבות. שיעורי התרגול נערכים באווירה נעימה, נינוחה, רגישה ומהנה ומציידת את המשתתפות בכישורים שיכולים להציל חיים.

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשרי:
0723952677

קטגוריות
בלוג מציל חיים

אלימות במשפחה: מניעת אלימות במשפחה

בשנה האחרונה, לצד מגיפת הקורונה והשהות הממושכת בבית, עלו מספר הפניות למוקדי המשטרה בגין עבירות של אלימות במשפחה. שנת 2020 היא שנה שבה היינו עדים למקרים קשים והשלכות חמורות מאוד של עבירות אלימות בתוך המשפחה, וכולם כבר מבינים כי יש לבצע צעדים חיוניים ומשמעותיים מאוד על מנת לצמצם את היקף התופעה הקשה הזו כמה שרק אפשר.

אז כמובן, הכל מתחיל בראש ובראשונה במודעות. בעבר היו מקרים רבים של אלימות במשפחה אשר המעורבים בהם היו מתייחסים אליהם כקטנים או חסרי משמעות, אך הצעד הראשון שיש לבצע בדרך למיגור התופעה הבזויה הזו הוא יצירת מודעות והבנה בכך שאין דבר כזה "חד פעמי" או "מקרה קל". כל אלימות היא אלימות, ויש להתייחס אליה בהתאם.

חשיבות יכולת ההגנה העצמית למניעת אלימות במשפחה

אחד הנושאים החשובים ביותר שיכולים לסייע בהתמודדות עם אלימות במשפחה הוא ההבנה שזה קיים, ולא תמיד ניתן לחזות את זה מראש, ולכן לימודי הגנה עצמית הם חשובים מאוד.

הגנה עצמית לנשים וגם לגברים, יכולה לסייע במקרים רבים ואפילו להיות מצילת חיים. קרב מגע או שיטות הגנה עצמית אחרות יכולות לבנות ביטחון מול התוקף, למנוע את התקיפה ולאפשר לכל אחד ואחת להגן על עצמם באופן יעיל יותר.

חשיבות החוזק האישי

בלא מעט מקרים ניתן לראות באופן ברור כי האלימות התרחשה כתוצאה מכך שהתוקף ראה בקורבן צד של חולשה. מרבית התוקפים הם לא באמת חזקים, אלא יוצרים תחושה של חוזק ומקטינים את הקורבן, במיוחד בעבירות של אלימות במשפחה, עד שאין לו את הכוח להגן על עצמו, מה שמוביל להשלכות ההרסניות והקשות של האלימות.

לכן, לימודים של קרב מגע ושיטות הגנה עצמית מאפשרים לכל אחד להרגיש חזק יותר, לדעת איך להגיב ולשדר גם מהצד שלו חוזק בלתי מבוטל אשר יגרום לחשש אצל הצד השני ומראש יכול להקטין את הסיכויים למקרי אלימות.

זו הסיבה לכך שהיום יותר ויותר נשים נרשמות אל לימודי הגנה עצמית לנשים ויוצאות חזקות ומחוזקות יותר, פיזית ונפשית.

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשר:
0723952677

קטגוריות
בלוג מציל חיים

נוער בסיכון

נוער בסיכון נמצא כמעט בכל ישוב ועיר בישראל, ללא כל קשר לרמת הכנסה, השכלה או מעמד סוציו-אקונומי. בני נוער בסיכון נאלצים להתמודד עם מצוקות שונות ומשונות, ביניהן: מצוקה רגשית, נפשית, מצוקה מינית או פיזית והם מתקשים להסתגל.

אולי ראיתם את זה בסרטים: ילדות ונערות מותקפות מינית על ידי קרובי משפחתן, על ידי זרים או אנשים מוכרים מהקהילה, בני נוער סובלים מחרמות, שיימינג ובריונות, נערים ונערות הסובלים מאלימות פיזית או רגשית בבית או מגיעים לבית שאין בו אוכל, מילה טובה או פינה חמה עבורם. כשזה קורה זה מציב את בני הנוער – בסיכון. בסיכון להצטרף לכנופיות רחוב אלימות, בסיכון לנשור מהלימודים וממסגרות, בסיכון להתדרדר לסמים ואלכוהול ובסיכון להידרדר לפשע ולהיכנס לכלא. עבור בני הנוער האלו – זה ממש לא סרט, זה החיים עצמם והם לא תמיד מסתיימים ב-Happy End כמו בסרטים האמריקאיים.

נוער בסיכון

תמונה מספר 1: קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

שיעורי הגנה עצמית לנוער בסיכון

גיל ההתבגרות הסוער

גיל ההתבגרות הוא גם כך גיל סוער, מבלבל מאתגר ורווי תנודות. זוהי תקופה שבה נפרדים אט אט מהילדות והתמימות וטועמים בפעם הראשונה את טעמם של החיים הבוגרים. בהתבגרות אנחנו מגששים את דרכנו לעבר עצמאות ואחריות ואם אין תשתית רגשית, כלכלית ופיזית שעוטפת, מכילה, משגיחה, מגנה וגם מציבה גבולות כשצריך – הדרך להזנחה היא קצרה מאוד.

נוער במצוקה ללא כל הגנה

בני נוער בסיכון עומדים לבדם מול המצוקה, ללא עזרה וללא כל הגנה, לעיתים הם מהווים סכנה לעצמם ולעיתים הם מסכנים את הסביבה.

נוער בסיכון

תמונה מספר 2: קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

נוער בסיכון הוא נוער שחווה:

 • אלימות פיזית, מילולית או נפשית – בבית או מחוצה לו
 • הורים לא נגישים רגשית
 • העדר מסגרת והשגחה
 • בריונות בבית הספר
 • בעיות בלימודים
 • חוסר יכולת לקבל סמכות
 • קשיים רגשיים
 • בעיות כלכליות בבית
 • העדר יכולת ליצור קשרים חברתיים
 • שימוש בסמים ואלכוהול
 • ועוד.

וכאשר בני נוער חשים שהקיום הפיזי, החברתי, המשפחתי או הרגשי שלהם בסכנה הם מרגישים חסרי שליטה והם נכנסים למצב של קושי, בלבול ומצוקה.

קרב מגע מאפשר להחזיר את האיזון לבני נוער בסיכון

אכן, יש ארגונים, עמותות ותוכניות קהילתיות שנועדו לתמוך, לחזק ולסייע לבני נוער בסיכון וגם למנוע הדרדרות לפשיעה, אך הן מעטות ולא זוכות לדי תקציבים, ונראה שדווקא סדנאות קרב מגע לבני נוער בסיכון מסוגלות לספק מענה מקיף ויסודי בדיוק במקום שתוכניות אלו נכשלו.

נוער בסיכון שלוקח חלק בסדנאות קרב מגע לומד על הערך של משמעת, מחויבות ועבודה קשה. הסדנא מנתבת בני נוער מפינות רחוב חשוכות ואזורים מוכי פשע וסמים למקום בטוח ומאוזן, מונעת מהם מלהסתבך ומחברת אותם לקהילה.

להיות אלופים לא רק בזירת הקרב מגע אלא גם בחיים

צעירים המגיעים מ"בתים שבורים" עלולים להתפתות לחיי פשע, סמים ואלימות מהסיבה הפשוטה – הרחוב הופך להיות עבורם בית ואין להם מערכת תומכת. ועד כמה שקרב מגע אולי נשמע כמו אומנות לחימה עם תורת התקפה אגרסיבית ולוחמנית, בשיעורים הראשונים בסדנאות קרב מגע אנחנו מתרכזים בטכניקות הגנה עצמית ובמה ניתן לעשות כדי להימנע מראש ממצבים אלימים. ובמקום באגרופים אנחנו משתמשים בראש, בתושייה ובחוכמה האנושית.

כך לדוגמה, אחת הדרכים הבטוחות להימנע מתקיפה בטרם היא מתרחשת היא לבטוח באינסטינקטים שלנו. השילוב בין אינטואיציה לבין השכל הישר לבדם יכולים לעזור לנו לא להיכנס למצבים מאיימים ואלימים מלכתחילה.

אבל אלימות אינה מסתכמת באדם זר ששודד אותנו בפינת רחוב אפלה, תוקף, אונס או מטריד מינית.  בני נוער בסיכון גבוה לסבול מאלימות ותוקפנות דווקא מאנשים קרובים שהם מכירים היטב. ובדיוק בנקודה זו נכנסת לתמונה מיומנות חשובה נוספת בהגנה עצמית – מיומנות המשא ומתן למניעת הסלמה. אנחנו לומדים כיצד להתמודד עם יריב מאיים כדי למנוע את החמרת המצב ורואים שלבחירת המילים הנכונות יש השפעה מכרעת ואם משתמשים בהן נכון אפשר לצאת בעזרתן כמעט מכל צרה.  שליטה בשפת גוף, רוגע, קור רוח אי איבוד עשתונות הם תחמושת רבת עוצמה והם חלק אינטגרלי מתורת ההגנה בקרב מגע.

לצד טכניקות הגנה עצמית בני הנוער לומדים בסדנאות קרב מגע על כבוד לזולת ולסביבה, על הצבת מטרות והשגתן, ועל אחווה עם בני נוער אחרים. בסדנא עצמה הצעירים מפתחים תחושת ערך ומסוגלות, הם מקבלים ביטחון עצמי ונהנים מחיזוקים חיוביים, דאגה ועידוד. הם לומדים שהם יכולים להיות אלופים ולא רק בזירת הקרב מגע אלא גם בחיים.

נוער בסיכון

תמונה מספר 3: קרדיט תמונה: https://pixabay.com/

יתרה מכך, בסדנאות קרב מגע יכולים בני נוער בסיכון לפרוק אגרסיות, כעסים ותסכול ולנתב אותם למקום יעיל ופרודוקטיבי.

להיות חזק מבלי לפגוע

כמדריך קרב מגע לבני נוער בסיכון אני סבור שאחד השיעורים הכי חשובים שנלמדים לאורך סדנאות קרב מגע הוא – נושא בחירה. בני הנוער לומדים שבחיים יש כמה אפשרויות וזה בשליטתם לבחור את הנתיב הנכון. הם לומדים שהם לא חסרי אונים – הם יכולים לבחור להיות חזקים מבלי לפגוע, ולחוש בטוחים מבלי להיות אלימים. כי הגנה עצמית אינה נסובה סביב אגרופים, מכות או בעיטות, היא מתרכזת ביכולת להעלות שאלות חשובות ובפיתוח הכושר לקבל החלטות חכמות, טובות ובטוחות.

אני מאמין וגם יודע שקרב מגע תורם המון לבני נוער בסיכון. כל נער ונערה, בכל גיל ובכל מבנה גוף, יכולים לקחת חלק בסדנאות קרב מגע ולצאת נשכרים – לא דרוש כושר גופני מיוחד, אין צורך בידע קודם וזה ממש לא חשוב מה משקל הגוף או מהו הגובה.

סדנאות קרב מגע מספקות חוויה מעצימה לבני נוער בסיכון. השיעורים הם אינטראקטיביים, כיפיים, סוחפים, דינמיים, מלאי תוכן ועניין וגם מצחיקים. הם פותחו במיוחד עבור בני נוער בסיכון והם מעניקים לצעירים מודלים חדשים לחיקוי, מסגרת חמה, אוזן קשבת והמון תמיכה.

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשר:
0723952677

אזורי לימוד לבחירתכם:

לנערות, ניתן להתאים תכנית לנשים בלבד. למידע:

קטגוריות
בלוג מציל חיים

אומנויות לחימה

אומנויות לחימה הן שם כולל למגוון רחב של שיטות הגנה והתקפה מובנות, כאשר לכל אחת מהן פילוסופיה משלה, מקור שונה וסגנון ייחודי. ולמרות שיש הבדלים משמעותיים בין אומנויות לחימה שונות, בבסיס רוב אומנויות הלחימה הקיימות כיום יש מכנה משותף אחד: להכריע יריב ולהתגונן מאיומים.

אומנויות לחימה = Martial Arts

באנגלית המונח "אומנויות לחימה" נקרא Martial Arts. מדוע Martial? כי במיתולוגיה הרומית העתיקה אל המלחמה הוא Mars. הרומאים אהבו מאוד את האל מארס. כל כך אהבו עד כי אימצו את השם הזה וחיברו אותו לאומנויות לחימה, לכוכבי לכת (כוכב הלכת מרס, מאדים בעברית) ואפילו קראו על שמו חודש בלוח השנה הנוצרי, הלא זהו חודש מארס או מרץ, החודש השלישי בלוח השנה הגרגוריאני.

ואיך השתחלה לה המילה "אומנות" לתוך שיטות ותורות לחימה? ובכן, ראשית יש להבחין  בין "אוּמן" לבין "אוֹמן". האוֹמן (Artist) הוא יוצר: פסל, מוזיקאי, סופר וכו'. בעוד שאוּמן הוא בעל מלאכה המומחה במלאכתו. לכן, אומני לחימה אלו הם בעצם אוּמנים המומחים בתורות לחימה.

אומנויות לחימה, מנין זה בא?

נהוג לקשר באופן אסוציאטיבי בין אומנויות לחימה לבין המזרח הרחוק, ולא בכדי. ככל הנראה תורות הלחימה הראשונות בעולם פותחו שם, במזרח הרחוק. תחילה בסין לאחר מכן ביפן ובהודו ולאחר מכן לעוד מקומות ברחבי המזרח הרחוק, עד שאומנויות לחימה התפתחו ברחבי העולם כולו.

 • בסין התפתחו אומנויות לחימה ראשוניות, בסיסיות ומוכרות כגון: אגרוף, סייף, האבקות, קונג-פו וטאי צ'י צ'ואן.
 • יפן הביאה אלינו אומנויות לחימה כמו: קארטה, ג'ודו, קנדו, נין ג'וטסו, סומו, אייקידו ורנדורי.
 • בפיליפינים השתכללו אומנויות לחימה כמו: קאלי, ארניס ואסקרימה ונוספו להן טכניקות התמודדות עם נשקים קרים או חמים.
 • בברזיל אומנויות לחימה תפסו תאוצה מאוחר יותר ושולבו בהן תנועות ריקוד, למשל: ג'ו ג'יטסו הברזילאי וקפוארה.
 • תאילנד הביאה לעולם את האגרוף התאילנדי.
 • ומה עם ישראל? אנחנו גם תרמנו את חלקנו כאשר פיתחנו דרך הצבא הישראלי תורת הגנה משלנו הידועה בשם: קרב מגע. וכמו אומנויות לחימה אחרות, גם תורת ההגנה שלנו התפשטה וכיום היא נלמדת בכל נקודה על גבי הגלובוס.

נכון ליום זה למעט מאוד מדינות אין אמנות לחימה משלהן. אומנויות לחימה שונות ופחות מוכרות התפתחו גם בקוריאה, בפולין, בפקיסטן, במצרים, בצרפת, בספרד, בגרמניה, ביוון, ברוסיה וכמובן שגם בארצות הברית.

חלק מאומנויות הלחימה המודרניות הן חדשות לגמרי, אחרות שואבות השראה מאומנויות לחימה קדומות יותר. חלק מאומנויות הלחימה נחשבות "קשות" יותר, למשל, קארטה או קיק-בוקסינג. בעוד שאומנויות לחימה אחרות נכנסות לקטגוריה ה"רכה" יותר, לדוגמה: קפוארה או אייקידו. יש אומנויות לחימה שמתמקדות בלחימה והתקפה, למשל אגרוף תאילנדי ויש שיטות שמתרכזות בהגנה כמו קרב מגע.

מה הופך את הלחימה לאומנות?

לא כל בוקס, בעיטה, אגרוף או תנועת ניטרול ארעיים זוכים לתואר הנכסף אומנות לחימה. כדי שלחימה תהפוך לאומנות היא צריכה לעמוד בכמה קריטריונים ברורים:

 • מקבץ ידוע וקבוע של טכניקות התקפה והגנה
 • תורה או פילוסופיה מאחורי הטכניקה
 • לצד התרגול הפיזי מתרחש שינוי תודעתי
 • דרגות קושי מובנות ומדרגות התקדמות ברורות

מדוע פותחו ועדיין מפותחות אומנויות לחימה?

הגנה – אומנויות לחימה פותחו ועדיין מפותחות גם בימינו אנו מהסיבה הפשוטה – אלימות הייתה בעבר, היא נמצאת איתנו גם היום וגם בעתיד הנראה לעין היא לא הולכת להעלם מחיינו. אומנויות לחימה פותחו בראש ובראשונה כדי להתגונן מפני אלימות זו; כנגד תוקפנות, בריונות, הטרדות מיניות כנגד תקיפות, איומים ומעשי שוד. האלימות נוגעת בחיי כולנו כמעט ואם לא בנו באופן אישי אז היא בוודאי מפרה את השלווה והשקט של מכרינו, יקרינו וקרובינו.

הגנה – אומנויות לחימה פותחו ועדיין מפותחות גם בימינו אנו מהסיבה הפשוטה – אלימות הייתה בעבר, היא נמצאת איתנו גם היום וגם בעתיד הנראה לעין היא לא הולכת להעלם מחיינו. אומנויות לחימה פותחו בראש ובראשונה כדי להתגונן מפני אלימות זו; כנגד תוקפנות, בריונות, הטרדות מיניות כנגד תקיפות, איומים ומעשי שוד. האלימות נוגעת בחיי כולנו כמעט ואם לא בנו באופן אישי אז היא בוודאי מפרה את השלווה והשקט של מכרינו, יקרינו וקרובינו.

די לעלעל בעיתון היומי או לצפות בחדשות כדי להבין בדיוק על מה אני מדבר: האלימות היא על  הכביש, במועדונים, במקומות העבודה, בבתי הספר, בבתי חולים, ברחוב ולעיתים קרובות מדי האלימות נמצאת במקום שאמור להיות הבטוח ביותר – בבית. היא מופנית כלפי אוכלוסיות מוחלשות כגון: ילדים, קשישים ונשים אך היא לא פוסחת גם על גברים. רק כדי לסבר את האוזן, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדי שנה מדווחים בישראל על 620,000 עבירות אלימות שונות, בעוד שכ-410,000 עבירות אלימות כלל אינן מדווחות.

STOP

תיעול ועידון – אומנויות לחימה הן גם אמצעי סוּבְּלִימַצְיָה, המאפשר לפרוק יצרים אלימים החבויים בכל אחד ואחת. בהקשר הזה תרגול אומנויות לחימה משחק חברתי תפקיד חשוב של תיעול דחפים תוקפניים במקום יעיל, מקובל חברתית ומוגן. אומנות לחימה למעשה יוצרת מקום בטוח שבו ניתן להפנות יצרים הנתפסים כשליליים לעבר פעילות חיובית ומעצימה, ויש לה מקום חשוב מאוד בחברה האנושית.

קרב מגע – שיטת ההגנה הישראלית

קרב מגע היא תורת הגנה שפותחה כאן אצלנו בישראל תחילה על ידי אימי שדאור ליכטנפלד, אלוף באיגרוף והאבקות צ'כי שהגיע לישראל לפני קום המדינה, ומאוחר יותר השתכללה בצבא הישראלי. פיתוח קרב מגע אפשר לחיילים להגן על עצמם בעת עימות פנים מול פנים, ברחוב, כאשר לא היה בידם נשק או אמצעי הגנה או תקיפה אחרים.

בניגוד לאומנויות לחימה אחרות קרב מגע אינו מתמקד בהתקפה, תחת זאת בקרב מגע הפוקוס הוא על הימנעות, ניטרול, מניעת הסלמה ותקיפה נכנסת לתמונה – רק אם אין שום אפשרות אחרת וגם אז התקיפה עצמה נועדה להרתיע, לחסום, לנטרל ולא לפגוע באופן קטלני ביריב.

קרב מגע מבוסס על סט של טכניקות הגנה פשוטות ואינטואיטיביות. שיטת הגנה זו מבוססת על אינסטינקטים מולדים לכן היא מתאימה לאנשים בכל גיל, מכל מין ובכל משקל או גובה. היא מציידת את המתרגלים בארגז כלים מגוון שמאפשר להם לחמוק מכל איום, הטרדה או גילוי אלימות והיא נחשבת לשיטת הגנה יעילה במיוחד.

בד בבד עם פיתוח כושר ההגנה וההתמודדות עם מצבים מאיימים, קרב מגע מעניק ערך מוסף. בוגרי קורסי קרב מגע מדווחים על עלייה במשמעת העצמית ובביטחון העצמי, רמת הריכוז משתפרת פלאים, חרדות וסטרס נעלמים ותחושת החופש והשליטה בחיים גדלים באופן משמעותי.

כמדריך קרב מגע מומחה בשיטת שאדו נינג'יטסו, אני יודע שאף פעם לא מאוחר מדי או מוקדם מדי להתחיל ללמוד הגנה עצמית ואני מזמין אתכם לשיעור התנסות – ללא התחייבות וללא עלות. אתם לא צריכים להיות בכושר או בעלי רקע באומנויות לחימה כדי ללמוד להגן על עצמכם ועל היקרים לכם מכול. מספיקה מוטיבציה גבוהה, מחויבות ונכונות – זה הכול!

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשר:
0723952677

אזורי לימוד לבחירתכם:

קטגוריות
בלוג מציל חיים

אלימות

אלימות היא חלק אינטגרלי מחיינו, ועד כמה שאנחנו אוהבים לראות את עצמנו כישויות נעלות, נשגבות, מורכבות ומתורבתות, שאלימות היא מהם והלאה, תוקפנות טבועה בנו מלידה ונחשבת בעייני רבים ליצר ראשוני מולד.

די להזכיר פסוק ידוע מהתנ"ך כמו: "יצר לב האדם רע מנעוריו" או לחשוב רגע לעומק על עשרת הדיברות האוסרות על כמה סוגים של מעשי אלימות, שככל הנראה היו שכיחים ורווחו באותה תקופה, כדי להבין בדיוק על מה אני מדבר. אבל למה ללכת רחוק ולפשפש בנבכי ההיסטוריה הרחוקה, הרי רק לפני כמה עשורים בודדים נהגו להכות ילדים בכיתה עם סרגלים וגם היה מקובל לגמרי לחנך ילדים בבית בעזרת מכות חגורה וכפכפים מעופפים, "חוסך שבטו שונא בנו" הייתה אמרה שגורה בפי כול.

אלימות היא, אם כן, חלק מארגז הכלים האנושי הבסיסי והיא נועדה לסייע לנו להגן על עצמנו ולשרוד. למעשה אלימות ושימוש בכוח הם אמצעים הנחשבים עד היום ללגיטימיים בנסיבות מסוימות: בצבא, במשטרה או כאשר אנחנו מעוניינים להגן על עצמנו. אבל במקרים אחרים החברה המודרנית מוקיעה אלימות ומענישה את מי שבוחר לנקוט בה שלא במסגרת החוק. נכון להיום יש תקנות בינלאומיות כנגד אלימות וגם במדינת ישראל ישנם חוקים נגד אלימות.

אלימות פנים רבות לה

אלימות מתרחשת במגוון רבדים. לא צריך להרביץ, להפיל, להטיח או להניף יד כדי להגדיר אדם אלים, האלימות לובשת צורות רבות: יש אלימות פיזית, בריונות, יש אלימות כלכלית, אלימות מינית, אלימות פוליטית, יש אלימות רגשית וגם אלימות מילולית ולעיתים תכופות היא מתעתעת בקורבנותיה.

מאחר שאלימות היא יצר אנושי, היא לא צפויה להיעלם מן העולם. היא תישאר כאן תמיד, לנצח. חוקים, רגולציה, נורמות חברתיות ומוסריות אמנם ממתנים אותה, אולם עבור קבוצות ואנשים רבים היא עודנה נחשבת לאמצעי מקובל ולגיטימי להשגת מטרות שונות ומשונות.

 • כל עוד תנאי ההעסקה של נשים לא ישוו במלואם לתנאי העבודה והשכר של גברים – נשים צפויות לסבול מאלימות כלכלית בביתן.
 • כל עוד מערכת הרווחה ומערכות התמיכה הקהילתיות יצטמצמו ויסבלו ממחסור מתמיד בכוח אדם ובתקציבים – האלימות ברחובות תשתולל.
 • כל עוד גברים מסוימים לא ילמדו לבטא את עצמם היטב באופן מילולי – שיעור הילדים המוכים והנשים המוכות ימשיך לגדול.
 • כל עוד הורים, משני המינים, ימשיכו "לחנך" את ילדיהם באמצעים אלימים – כך אותם ילדים יהפכו להורים מכים בעצמם ומעגל האלימות במשפחה ימשיך.
 • כל עוד נמשיך להתבונן בנשים ובקטינים כאובייקטיבים ולא כבני אדם שווים  – האלימות המינית לא תמוגר.
 • כל עוד פוליטיקאים ימשיכו לשרת את האינטרסים של עצמם ולא את האינטרסים של הציבור – האלימות הפוליטית תמשיך.
 • וכל עוד קבוצות של אנשים ימשיכו לדרג קבוצות אחרות של אנשים במדרג אנושי היררכי נמוך מהן – פשעי שנאה, גזענות ואיבה לא יעברו מן העולם.

כדי להבין את תמונת האלימות העגומה בישראל ראו את הטבלה הבאה:

מדד אלימות

תמונה מספר 1: מדד אלימות לאומי לישראל – הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. קרדיט תמונה: https://old.cbs.gov.il/publications13/rep_06/pdf/7box2_h.pdf

די לאלימות?

האלימות היא, כאמור, חלק מחיינו על כדור הארץ. למעשה אומרים שהאדם הוא המין (Species) היחידי שהורג את בני מינו ושום חיה אחרת לא נוהגת כמונו בטבע. אבל אסור לנו בשום פנים ואופן לקבל מעשי אלימות ותוקפנות כמובנים מאליהם ובוודאי שאסור לנו להשלים עם אלימות ולספוג אותה, לא כחברה ולא כאנשים פרטיים.

אלימות

תמונה מספר 2: הפגנות נגד אלימות כלפי נשים בישראל. קרדיט תמונה: https://www.israelhayom.co.il/article/600311

הפגנות מחאה נגד אלימות שוטרים בארהב

תמונה מספר 3: הפגנות מחאה נגד אלימות שוטרים בארה"ב. קרדיט תמונה: https://www.pexels.com/

אז נכון, אפשר להצטרף להפגנות נגד אלימות נשים, קטינים וקשישים או למחאות נגד אלימות של מגזרים מופלים בחברה הישראלית (נגד בני העדה האתיופית, למשל). אבל כאשר אנחנו לבד ברחוב, בקניון, בחניון או בבית הנפת שלט וצעקות "די לאלימות" לא ממש יעזרו לנו. זה רק אנחנו לבד מול יריב תקיף, חזק, גדול ואלים.

מה עושים?

לומדים להגן על עצמנו, בעצמנו.

קורס קרב מגע - כי לא תמיד יש לנו על מי להישען

קרב מגע הוא סט של טכניקות הגנה עצמית והוא מבטיח שתמיד נוכל להגיב נכון לגילויי אלימות, מכל סוג. לקורסי קרב מגע מגיעים אנשים מכל מיני סיבות: צעירים שרוצים להתמודד בצורה טובה יותר עם בריונות, נשים שרוצות לקבל כלים להתמודד עם הטרדות ופגיעות מיניות, הורים שמעוניינים ללמוד להגן על הילדים שלהן, גברים שרוצים להשחיז את כושר ההגנה העצמית שלהם לאור העלייה באלימות בחברה הישראלית ומבוגרים שרוצים לדעת שהם יכולים להתגונן במקרי שוד והונאה. חלק מהמשתתפים בקורסים שלי כבר חוו אלימות ורוצים לקחת שליטה על חייהם ואחרים מגיעים לקורסי קרב מגע כי הם לא רוצים להמתין שמשהו יקרה, אלא מעדיפים להיות מוכנים למפגש אלים מראש.

קרב מגע מתאים לכולם. כן, גם לכם!

במהלך הקורס נלמד כיצד מתמודדים בהצלחה עם כל סוגי האלימות והתוקפנות, בעזרת תרגול מהלכים פשוטים ואינטואיטיביים. הטכניקות האלו אינן דורשות כושר גופני, מסת שריר או מבנה גוף חסון, כל אחד ואחת יכולים ללמוד אותן בכל זמן ובכל גיל.

בין היתר נלמד:

 • מניעת עימותים
 • מודעות לסביבה
 • יציבה נכונה
 • שפת גוף
 • טקטיקות הרתעה
 • איתות לעזרה
 • הישרדות במצבים מורכבים
 • זיהוי והתקפת נקודות חולשה – עיניים, אף, אוזניים, צוואר, מפשעה, רגליים וברכיים
 • שימוש באובייקטים זמינים לצורך הגנה
 • ניצול משקל הגוף, כל משקל
 • טכניקות לנטרול אלימות
 • מוכנות מנטלית
 • ועוד ועוד

קרב מגע – תורת הגנה פשוטה ויעילה

בואו ללמוד את השיטה היעילה והפשוטה ביותר להגנה עצמית. בעזרת טכניקות קרב מגע מוכחות תוכלו להגיב מהר ובאופן מדויק למעשי אלימות והטרדות תוך שימוש באינסטינקטים שכבר קיימים בכם.  תדעו כיצד להיחלץ בזמן אמת ממצבים מאיימים ומסוכנים, לנטרל כל סכנה ולמזער פגיעה.

המטרה שלי כמדריך קרב מגע היא להכין אתכם פיזית ונפשית לכל תרחיש וללמד אתכם כיצד להגן על עצמכם גם במצבי לחץ וגם כאשר האדרנלין גבוה. השיעורים אמנם מעשיים אך הם גם כיפים, מעניינים ויוצאים מהם עם הרבה תובנות, כוחות ואנרגיות חדשות.

לתיאום שיעור ניסיון ללא עלות וללא כל התחייבות, התקשרי: 0723952677

אזורי לימוד לבחירתכם: